JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIE SOCZEWKI KONTAKTOWE?

Krzywdzący jest pogląd, że soczewki kontaktowe są gorsze niż okulary, nie tak skuteczne i bezpieczne. Tymczasem jest przeciwnie. Soczewki mogą lepiej korygować wadę wzroku, ponieważ znajdują się bezpośrednio na oku, natomiast działanie okularów zaczyna się w odległości ok. 2 cm od oczu. To nie wszystko. Dzięki temu, że szkła kontaktowe przylegają do powierzchni rogówki oka, mimo ruchów głową jest możliwość korzystania z pełnego pola widzenia, i to o wiele pełniejszego niż w przypadku okularów. Współczesne soczewki kontaktowe korygują każdą wadę wzroku, także astygmatyzm czy starczowzroczność, gdzie zwyczajowo potrzeba jednych szkieł do bliży, a drugich do dali. Ten problem rozwiążą soczewki progresywne. Nadają się też do korekty zeza.

Kto może zastąpić soczewkami okulary? Wszyscy, z małymi wyjątkami, a są to:

  • dzieci od 10. roku życia,
  • osoby z ciężkim zespołem suchego oka,
  • niektórzy pacjenci z cukrzycą typu 2,
  • osoby cierpiące na przewlekłe infekcje,
  • a także ci, którym trudność sprawia nakładanie kontaktów oraz ich codzienna pielęgnacja i czyszczenie.

Typy soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dzieli się na dwa typy: ze względu na stopień ich twardości:

  • Soczewki twarde są robione z tworzywa przepuszczającego tlen. Mają większą trwałość niż miękkie – można je nosić nawet przez dwa lata, jednak oczy się do nich dłużej przyzwyczajają, choć są dopasowywane indywidualnie do każdego typu wady wzroku. Taki ich rodzaj jest przeznaczony dla osób, które nie mogą używać soczewek miękkich. Dotyczy to przypadków poważnych wad wzroku, wady rogówki (stożek rogówki) oraz niektórych przypadków zespołu suchego oka.
  • O wiele popularniejsze są soczewki miękkie. Są zrobione z hydrożelu lub połączenia tego materiału z silikonem, co zwiększa ich elastyczność i miękkość. To sprawia, że są bardzo wygodne i nie podrażniają gałki ocznej oraz nie powodują jej wysychania. Soczewki kontaktowe mają działanie nie tylko korekcyjne, dostępne są też kosmetyczne, które pozwalają zmienić kolor tęczówki oka, a nawet całej jego powierzchni (przy tym mogą zachować funkcję korekcyjną). Takie kolorowe kontakty służą poprawieniu wyglądu oka, optycznym powiększeniu go lub mogą stanowić element przebrania, np. na bal.